Kusmi Tea // Kusmi Arbata

Posted on by
Trumpa Kusmi Tea kompanijos istorija, jos susikūrimas, iškilimas, žlugimas ir prisikėlimas.

Būdamas keturiolikos, Pavel Michailovitch Kousmichoff paliko tėvų namus tam, kad atrastų savo laimę St Peterburge. Šiame mieste dirbęs arbatos pristatinėtoju, berniukas buvo pastebėtas arbatinės savininko, kuris apsiėmė Pavelą mokinti arbatos maišymo meno.

Iki vedybų su Aleksandra, turtingo popieriaus pirklio dukra, Pavel’as tebedirbo toje pačioje arbatinėje. Iš džiaugsmo, kad jo pavaldiniui pavyko įsišlieti į turtingą žmonos šeimą, arbatinės savininkas nutarė Pavelui padovanoti mažus arbatos namus Sadovaya gatvėje. Taip atsirado Kousmichoff arbatos namai, kurie duris atvėrė 1867-ais metais. Su Aleksandra susilaukęs net šešerių vaikų, tarp kurių ir sūnus Vladimiras (1878), bei dukra Elizabeta (1880), kurių garbei arbatos meistras sukūrė specialų arbatos mišinį pavadinimu Bouquet of Flowers, vėliau žinomu kaip caro arbata.

Po keturiolikos metų, Pavelui priklausė vienuolika arbatos namų, o jo kompanija tapo viena iš trijų didžiausių arbatos kompanijų Rusijoje. 1907-ais Pavelas išsiuntė savo vyriausią sūnų Venčeslavą mokintis arbatos maišymo suptilybių į to meto arbatos verslo sostinę Londoną, kuriame sūnus atidarė dukterinę bendrovę P.M. Kousmichoff & Sons, duris atvėrusia 11 Queen Victoria gatvėje. Tačiau 1908-ais metais Venčeslavui teko sugrįžti atgal į Rusiją, kai po tėvo mirties sūnui buvo patikėtas šeimos verslas, kurį jis sėkmingai išaugino net iki penkiasdešimt vienerių arbatos namų, su padaliniais visuose didžiausiuose Rusijos miestuose.

1916-ais metais, lyg nujausdamas artėjančią nelaimę, Venčislavas dalį verslo iš Londono perkėlė i Paryžių ir 1917-ais metais šiame mieste atidarė Maison Kusmi-Thé arbatos dirbtuves. Kai dauguma laiko vyras leido Paryžiuje, jo šeima vis tebegyveno St. Peterburge. Net nesuvokdamas kokios stiprios intuicijos vedamas, revoliucijos isvakarėse, Venčislavas nuspredė savo šeimą išsiųsti vasaros atostogų į Kaukazą. Įsiveržus Raudonajai Armija, vėliau suorganizavo šeimos pabėgimą į Konstantinopolį, o 1920-ais į Paryžių, kuriame šeima gyveno pasiturintį gyvenimą, o Venčislavo dukra Vera, baigusi Paryžiaus konservatoriją tapo įžimia operos soliste.

Pokariu atidarę padalinius New York’e, Hamburg’e ir Konstantinopolyje, Venčislavo  spredimu pagrindinė verslo būstinė buvo perkelta į Berlyną, kuriame tuo metu buvo įsikūrusi didėlė rusų bendruomenės dalis.

Mirdamas (1946m.) Venčislavas, karo nualintą šeimos verslą patikėjo sūnui Konstantinui, gyvenimu besimėgaujančiu menininku, kuris kitaip nei senelis ar tėvas, neturėjo verslo gyslelės, nesigaudė skaičiuose, ko pasekoje, 1972-ais metais išvengdamas bankroto, už varganą sumą šeimos verslą pardavė.

2003 Kousmichoff buvo perpirkta Orebi brolių, kurie puikiai tęsia Pavelo, Venčeslavo ir Konstantino Kousmichoff suformuotas arbatos tradicijas, ir bando atgauti praeityje nugrimzdusį šios kompanijos vardą ir pripažinimą.

Susipažinę su unikalia, kompanijos istrojiją, kviečiu jus paragauti 6 skonių arbatos: Rose Green Tea (Žalia kinietiška arbata su rožių žiedlapiais), Imperial Label (Žalia kinietiška arbata su apelsinų, vanilės, cinamono, anyžio šaknies ir šaltalankio skoniu), Strawberry Green Tea (Žalia kinietiška arbata su braškių skoniu), Spearmint Green Tea (Žalia kinietiška arbata su marokietiškų Nana mėtų skoniu), Ginger-Lemon Green Tea (Žalia kinietiška arbata su imbiero ir cintrinos skoniu), Sweet Love (Juoda kiniška arbata, anyžio šaknies, prieskoniais, guaranos sėklomis ir ružavuoju pipiru).

Visa degustacija prasideda pirmiausiai nuo kvapų, kurie tik nukėlus metalinius dėžučių dangtelius, visa savo gausa užgožia nosį. Kiekvienas jų stipresnis, kvapnesnis, skalsesnis. Užpylus artbažoles vandeniu (kurių tereikia labai mažai), po kelių minučių esi palaimintas skaniu karštu gėrimu, kuris sugeba pavergti net arbatos negeriančius žmonės. Matyt, tikrai kažkas šioje arbatoje yra tokio, kas ją daro išskirtine ir priverčia pamilti.

Paragavus visus aukščiau išvardintus skonius, man mieliausia pasirodė Imperial Label (Imperijos etiketė) arbata. O gražiausi arbatos pavadinimai, kurie pavergia širdį sena rusiška romantika būtų: Prince Vladimir, Russian Evening N°50, Russian Morning N°24, Troika, Bouquet of Flowers N°108, Gunpowder Green Tea, Zubrovka, Traktir, Samovar.

Gal kam arbatos? Paskubėkite, nes virdulys jau kaista…

Foto: Vilma Vaičiulė // DU ABU